ČP v lezení na obtížnost Brno 2017

Druhý nominační závod v lezení na obtížnost pro kategorie B, A, J a dospělí odstartoval v sobotu 8. 4. 2017 na brněnské Hudy stěně. Celkem 6 kvalifikačních cest bylo postaveno ve střední části stěny, po obou stranách sektoru Nos. Tři finálové tratě pak v nejrespektovanějším sektoru Grotta, přímo u vstupu na stěnu vlevo. Stavěči Honza Zbranek a Honza Šolc odvedli opět skvělou práci.
Jejich cesty byly atraktivní už na pohled. Společně s Petrou Růžičkovou se postarali i o jejich předlezení. Celkově jsem napočítal 106 závodníků včetně kategorií masters a legends.

V kategorii B nás reprezentovali Niki Králíková, Tom Kocián, Martin Mikulec a Ondra Slezák. Za kategorii A to byli Katka Macharáčková, Lenka Slezáková, Eda Balloš a bratři Potůčkovi, v juniorech pak Honza Macharáček a Kuba Dvouletý. Celkem tedy 11 startujících za Vertikon team.
Kromě Lenky, Edy a Kuby byli všichni ostatní ve své kategorii prvním rokem, tak jsem byl zvědavý, jak se s tím vypořádají. Už teď můžu napsat, že se neztratili!

Pojďme k výkonům jednotlivých závodníků:

Bílou cestu první zleva lezla pouze Nikča. Nástup do závodu se jí nepovedl, hned u třetí expresky se zasekla a odhodlat se udělat nejistý krok jí trvalo nekonečné 2 minuty přešlapování na jednom místě. Když se konečně rozhodla pro poskok, chyběla už síla v kontaktu. Věděla, že do druhé cesty musí dát vše, a to se také povedlo. Černá cesta úplně vpravo v kolmém odbočovala asi za polovinou  mírně doleva a čekalo tu docela nepříjemné cvaknutí expresky. To zastavilo Toma Kociána, přestože se o to několikrát pokusil. Niki spadla až krok před topem, čímž si opravila výsledné skóre a zajistila postup do finále z posledního místa. Martin s Ondrou se v cestě sotva zahřáli.

Červenou cestu šla jako první Katka, no a bylo to rychlé. Silovější nátah ji zastavil stějně jako Toma hned u třetí expresky. Martin se probojoval asi do dvou třetin, ve chvíli, kdy už mu hodně docházelo sil, mu ustřelila noha. Lenka i Ondra Slezákovi cestu s rezervou topli.

Druhou černou cestu v levé části stěny lezla z našich pouze Katka a ani zde to moc nevyšlo. Celkově 12.místo. Doufám, že Katka rychle dožene tréninkový výpadek a na dalším závodě ve Svitavách se předvede tak, jak si ji pamatuji z loňských závodů v Chocni a MČR v Brně.

V modré cestě zleva Nosu byly ze začátku velké obliny. Jednu z nich se nepodařilo správně nabrat Kubovi hned u třetí expresky. Edu zastavilo cvakání šesté expresky, které mu vzalo tolik sil, že na následnou pasáž po dírkách už nezbylo. Honza se Štěpánem se dostali o další dvě expresky dál. Honzovi smekla noha při zapínání dalšího jištění, kdy se mu sice podařilo pěkně rozkročit, ale levá noha mu při cvákání náhle smekla. Štěpán došel ještě o kousek dál, ale křížový přesah uspěchal, ztratil kontrolu a nepříjemně spadl bokem do stěny. Naštěstí je to tvrdý borec, kterého hned tak něco nerozhodí. Nejhezčí výkon nás čekal nakonec v podání Šimona. Dvě nejistá místa tam byla, ale top je top.

Ve žluté cestě středem Nosu předvedli všichni vyrovnaný výkon. No hand v horní polovině se sice nikomu nepodařilo využít – buď spadli těsně před ním, nebo jim to nesedělo na délku nohy – přesto  slušné, splněno.

Do finále tak postupovalo celkem 9 členů našeho týmu. Niki z osmého, Martin ze šestého, Ondra z prvního, Lenka z prvního, Štěpán z pátého, Šimon ze druhého, Eda ze sedmého, Honza ze sedmého a Kuba z šestého.

Finálové cesty byly krásně rozložené s dostatečným odstupem v nejpřevislejším sektoru Grotta. Vlevo žlutá cesta pro kategorii B dívky, středem růžová pro kategorii A chlapci, junioři a muži  a vpravo černá cesta pro kategorii B chlapci, A dívky, juniorky a ženy. Jedna hezčí než druhá.
Jako první z našich nastupovala Niki, jako jediná lezla levou žlutou cestu. Váhání u třetí presky, do nejistého odhmatu se chvíli přemlouvala, pak už to ale jelo a my se nestačili divit, jak Nikča ukrajovala další a další metry cesty. Zastavil ji až náskok na velkou oblinu, kde skončili celkem tři závodnice. Pouze dvě finalistky dokázaly toto místo překonat – jedna skokem, druhá přes patu umístěnou k ruce. Pro Nikču to bylo krásné 5. místo a smutek po první cestě byl hned pryč.

V černé finálovce šel první Martin, první půlku zvládl pěkně, pak ovšem v místě, kde cesta uhýbala doprava nedokázal zapnout jištění, vrátit se už nešlo, zkusil ještě aspoň přidat nějaký chyt k dobru. Ondra se dostal až do samotného závěru cesty. První dynamo do malého stisku ještě podržel, to druhé už ne. Shodný výkon předvedl i Marek Jeliga a tak o vítězi rozhodl Ondrův lepší čas. Lenka dolezla do stejného místa jako Ondra, doskakovaný chyt však udržela, ale hned v dalším přesahu ji ujela pravá noha. Pro Lenku skvělé druhé místo. O chyt dále se dostala vítězná Eliška Adamovská z Karviné.

Růžová cesta středem slibovala velkou podívanou. Hned začátek ovšem překvapil několik zkušených borců včetně Štěpána. I to se stává. Honza s Edou překonali nástrahy na nástupu a zatímco Honza zvládl překopnutí pravou nohou na velkou bouli, Eda to velmi zeširoka nastoupal a už už to vypadalo, že to zmákne, ale udržet řezku a přenést váhu doprava bylo moc. Honza se sem dostal správně, ale ruka mu nečekaně střelila. Kuba se rozhodl pro jiné řešení stejného místa, ale nátah do špatného jehlanu nebyl v jeho případě nejlepší volbou. Zdálo se, že růžová byla postavena příliš těžce. Nakonec nastoupil Šimon a dokázal, že tomu tak není. Zvládl nepříjemný úvod a pak se do toho opravdu opřel. Jedna noha prásk, druhá noha prásk,… No zkrátka nebyl čas lámat si hlavu kdo je kdo. Když mu v kříži spodem vypadly nohy a vytočilo ho to tváří na publikum, tak se mi trochu podlomila kolena. Zvládl to a ještě přidal plusko. Skvělé druhé místo za Slovákem Kuricem, který předvedl snad nejbojovnější výkon vůbec. Na závěr nám Adam ukázal, s jakou lehkostí se to dá lézt, když na to máš. Nádherná podívaná!

Shrnutí našich výsledků:

Niki Králíková – 5. místo
Katka Macharáčková – 12. místo
Lenka Slezáková – 2. místo
Tom Kocián – 15. místo
Martin Mikulec – 6. místo
Ondra Slezák – 1. místo
Eda Balloš – 4. místo
Štěpán Potůček – 7. místo
Šimon Potůček – 2. místo
Honza Macharáček  - 6. místo
Kuba Dvouletý – 5. místo


Kompletní výsledky:

dívky - http://www.horosvaz.cz/res/archive/156/022763.pdf?seek=1491677575
chlapci - http://www.horosvaz.cz/res/archive/156/022762.pdf?seek=1491677558

Díky všem za účast a předvedené výkony. Třetí nominační závod nás čeká 13. května ve Svitavách.

Tom Sycha

 

 

Projekt podporuje