ČP mládeže - 14.5. Svitavy, 21.5. Police nad Metují, 21.5. Orlová

Police nad Metují

Během posledních dvou víkendů se členové lezeckého klubu Vertikon zúčastnili třech závodů ČP a bylo z toho celkem 8 medailových umístění, přičemž se všichni naši závodníci probojovali do finále!
Lenka Slezáková, Šimon Potůček a Kuba Dvouletý se navíc pro letošek nominovali do mládežnické reprezentace.
Gratulujeme!

ČP mládeže Svitavy  (14.5.):

1. místo Lenka Slezáková - kat. A
2. místo Šimon Potůček - kat. B
2. místo Kuba Dvouletý – kat. J
6. místo Kačka Macharáčková – kat. B
6. místo Honza Macharáček – kat. A
8. místo Eliška Kudrnová – kat. B
8. místo Štěpán Potůček – kat. B

ČP mládeže Police nad Met. (21.5.) :
1. místo Lenka Slezáková – kat. A
1. místo Šimon Potůček  - kat. B
3. místo Kuba Dvouletý – kat. J

ČP U 14 Orlová (21.5.)
1. místo Ondra Slezák - kat. C
3. místo Martin Mikulec – kat.C
5. místo Nikča Králíková – kat.C
8. místo Tomáš Kocián – kat.C
10. místo Ema Králíková – kat. E

14.5. 2016 ČP mládeže a dospělých Svitavy – 2. nominační závod

Do Svitav jsem jel poprvé a musím říct, že sportovní hala Sportes mě mile překvapila svou prostorností a poklidnou atmosférou, která doprovázela celý závod. Za Vertikon team tu byli:

kategorie B: Katka Macharáčková, Eliška Kudrnová, Šimon a Štěpán Potůčkovi
kategorie A: Lenka Slezáková, Jan Macharáček
kategorie J: Jakub Dvouletý

Kategorie B lezli obě kvalifikační cesty žluté barvy. Začněme děvčaty. V té první se Elišce nepodařilo dotáhnout dynamo z chameleona do strany na strukturu. Katka to zvládla, ale ze dvou horších chytů nešlo cvaknout, zkusila tedy dále, ale spadla v dynamu do velkého stisku. V tomto místě popadala naprostá většina startovního pole. Pro Šimona a Štěpána toto místo neznamenalo vážnější problém, nalezli do druhé poloviny cesty, kde Štěpán ještě udělal nátah ze spoďáku do pomocného chytu, ale poskok z něj už nedal. Šimon toto místo překonal a stoupal v klidu dál, cvakl poslední presku a chyběl jen dynamický krok do topového chytu. Nečekaně ho to ale otevřelo a už se houpal v laně. Příště by to určitě udělal takticky opačně – první dynamo do dobrého topového chytu a pak zapnout obě presky naráz.

Ve druhé kvalifikaci to dopadlo opět velmi podobně. Cesta se musela upravovat kvůli nepříjemnému pádu jedné závodnice. Cesta uhýbala doleva za hranu a při pádu narazila na předsunutý balkon. Naštěstí jen naražená žebra. Tento úraz poznamenal celé dívčí startovní pole, kdy strach z podobného pádu nedovolil mnoha závodnicím dostat se dále za hranu. To se podařilo pouze třem děvčatům. Eliška si své skóre o něco vylepšila, dolezla o + dále než Katka, kdy na několikrát dotahovala dynamo za hranu. Elišce to těsně vyšlo do finále, postupovala z 8. místa, Katka ze 6. místa.

Kluci Potůčkovi se ve stejné cestě dostali na oblinu za hranu, dále krok do lepšího chytu, ale další oblinku už nedokázali udržet. Na finále to v klidu stačilo, Štěpán postupoval ze 4. místa, Šimon z 2. místa.

Lenka jako jediná z našeho teamu lezla jako první kvalifikaci modrou cestu v levé části stěny. S rozvahou jí vlastní dolezla až k poslední presce, kde nedokázala přebrat modrou oblinu a cvaknout, rozhodla se tedy pro dynamický nátah do dalšího chytu, ale to bylo i na ni moc daleko.

Kubu a Honzu čekala jako první kvalifikace oranžová cesta. Problém na sebe nenechal dlouho čekat, u 4. presky bylo třeba přebrat nepříjemnou stříšku na stisk, to ani jeden z kluků nedal.
Lenka pak lezla tutéž cestu v upravené lehčí verzi jako svou druhou kvalifikaci. Dostala se velmi vysoko – i mezi ženami by její výkon patřil mezi 4 nejlepší. Do finále postupovala z 1. místa s velkým odstupem na ostatní závodnice.

Jako druhou kvalifikaci lezli Kuba s Honzou červenou cestu úplně napravo stěny. Začátek velmi lehký od 3. presky to ale řádně přitvrdilo. Dva malé chyty na struktuře, problematické cvakání, Honza to nedokázal, pokračoval tedy dále a krásně vyřešil nátah do obliny za hranou, založil patu a cvakl až odsud. Dal ještě těžké dynamo do stisku, vypadly mu obě nohy a už nedokázal zvednout levou na ostrý stup. Určitě by ještě dva kroky přidal. Kuba se dostal do stejného místa s tím rozdílem, že pravou nohu udržel na stupu, ale tu levou stejně jako Honza nedokázal zdvihnout na vysoký stup. I tak velmi slušné. Honza postupoval do finále ze 6. místa, Kuba z 2. místa.

Jak se na to tak dívám, tak kromě Štěpána, si všichni svá postupová místa udrželi i ve finále. Ale nepředbíhejme.

Katka s Eliškou a kluci Potůčkovi lezli jako finále modrou cestu(Lenka ji lezla jako první kvalifikační). Eliška dolezla  ke 3. presce, kde jí nečekaně smekla ruka na řezce při kroku do lepšího bočáku. Katka bočák udržela a přidala ještě +. Štěpánovi se nepodařilo dotáhnout krok do řezky u 3. presky, nečekaně spadl takhle brzy. Druhý den se probudil se značně oteklým prstem pravé ruky – vážnější zranění bude potřebovat delší čas na doléčení. Šimon lezl v pohodě až do struktury u 8. presky, kdy chytil pravou rukou první chyt na struktuře a už jen naznačil dynamo vzhůru na nebodovanou řezku. S druhým místem byl určitě spokojen.

Lenka lezla jako finále druhou mužskou kvalifikaci – červená cesta úplně vpravo. Dolezla do stejného místa jako Kuba s Honzou, jen stisk na pravou už pouze naskočila, ale neudržela. V její kategorii to stačilo na vítězství. V ženách toto místo překonala pouze jediná závodnice Iva Vejmolová.

Kuba s Honzou nastupovali do černé finálovky uprostřed stěny. Jak se později ukázalo, nad 4. preskou čekalo závodníky nepřiměřeně tvrdé místo, kde +-2 kroky popadali prakticky všichni finalisté. Na pravou ruku ještě slušný bočák, ze kterého se cvaklo, a teď začaly hrbolaté oblinky. Levou ta první, poskok pravou do další(zde spadl Honza), a těžký kříž do další ve tvaru srdce(zde spadl Kuba a většina finalistů). I ti nejlepší dokázali pouze přidat druhou ruku na srdce a spadli v následném poskoku doleva. Tady to stavěč asi trochu přehnal…Jinak byly závodní cesty velmi pěkné, čitelné v některých případech snad jen trochu nevyvážené.
Celkově myslím, že mladí zalezli velmi slušně a předvedli, na co měli. Lenka, Šimon a Kuba se svými výkony dostali do české reprezentace a těšíme se na jejich výkony již za dva týdny v Rakousku.  Co mě mrzí, je Štěpánovo zranění. Věřím, že se mu to podaří přes prázdniny doléčit a bude v pořádku.

Výsledky dívky: http://www.horosvaz.cz/res/archive/129/018864.pdf?seek=1463390517
Výsledky chlapci: http://www.horosvaz.cz/res/archive/129/018865.pdf?seek=1463390572

Tom Sycha

Police nad Metují
Police nad Metují
Police nad Metují
Police nad Metují
Police nad Metují
Police nad Metují
Police nad Metují
Police nad Metují

Projekt podporuje