ČP mládeže v Chocni 8.10.2016 – dvě zlaté a jedno stříbro pro Vertikon team!

Celkově 7 členů Vertikon teamu se zúčastnilo dalšího kola Českého poháru na obtížnost, které se konalo v sobotu 8.10. 2016 v Chocni.

Za dívky startovaly: Katka Macharáčková (kategorie B), Lenka Slezáková (kategorie A). Za chlapce: Šimon a Štěpán Potůčkovi (kategorie B), Eda Balloš a Honza Macharáček (kategorie A) a Kuba Dvouletý (kategorie J).

Počet startujících nebyl nijak veliký: celkem 24 děvčat (11B + 9A+ 4J) a 33 chlapců (12B + 15A + 6J). Pro kvalifikaci byly postaveny celkem čtyři cesty: modrá v obtížnosti asi 6b+, růžová asi 6c+, zelená asi 7b+ a fialová přibližně za 6c. Až na zelenou cestu byly zbylé tři kvalifikace nezvykle lehké. Cesty předlézali střídavě Martin Stráník a Roman Kučera.

První kvalifikační cesta byla pro všechny spíš na rozlezení, Katka, Šimon i Štěpa si v klidu došli pro “top“ v modré cestě, Lenka v růžové a Eda, Honza a Kuba ve fialové.

Růžová cesta poté bez problémů pustila i Šimona se Štěpánem, Katce se nepodařilo správně usadit pravou nohu v závěrečném výlezu ze stropu a znamenalo to pro ni pád 2 chyty pod “topem“. Lenka svou druhou kvalifikační cestu přelezla opět bez problémů celou. Teprve zelená cesta naše závodníky výrazněji potrápila. Eda dolezl nad polovinu, kdy uspěchal technické místo u levé hrany, zapatoval příliš nízko, a když přiskakoval levou hranu rukou, pata se mu svezla. Honza se dostal až do bouldru v závěrečném břichu, ale nepodařilo se mu srovnat obě ruce na vrchní liště a z té spodní to bylo příliš daleko. Kuba vypadal nadějněji, chvíli mu trvalo než našel správný prstoklad, ale v okamžiku, kdy se chystal k rozhodujícímu tahu do větší obliny mu levá pata vyjela a to znamenalo konec v cestě. Na postup do finále to stačilo všem. Katka šla z 5. místa, Lenka a Šimon z 1. místa, Štěpán z 5. místa, Eda z 8. místa, Honza z 6. místa a Kuba ze 4. místa.

Závod probíhal ve velmi poklidné atmosféře a finále přišlo brzy po skončení kvalifikací.Fialová cesta byla mírně ztížena asi na 7a/a+. Lezla ji kategorie B dívky i chlapci. Zelená cesta doznala jediné změny, a to přidaného stupu ve výlezu ovšem hodně vpravo, jakoby mimo lezený směr, podle mě spíše na zmatení. Celkovou obtížnost to nijak nezměnilo, takže se pohybovala stále kolem 7b+. Lezla ji kategorie A dívky a juniorky. Nově tu byla cesta šedá, jako finále pro kategorii A chlapci a junioři. Můj odhad obtížnosti je minimálně 8a. Cesta gradovala v samotném závěru, kdy bylo potřeba podrtit dvě velmi malé lišty a z nich udělat dynamo do topu. To zvládl pouze čerstvý mistr Evropy Kuba Konečný.

Na fialové finálovce začínala Katka a předvedla velmi pěkný výkon. Spadla až v závěrečném výlezu, kdy se jí nepodařilo naskočit oblejší lištu pravou rukou. To stačilo na celkově 4. místo. Pro Katku je to zatím nejlepší umístění v Českém poháru a já doufám, že se jí zadaří i na MČR, které se koná přesně za týden v Brně. V kategorii B kluků to vypadalo už při obhlídce cesty, že “top“ je nutnost a bude rozhodovat pouze čas. Štěpán dolezl stejně daleko jako Katka a v jeho případě to stačilo na 5. místo, což je velmi slušný výkon vzhledem k tomu, že měl velký výpadek v tréninku díky zranění. Šimon do finále nastupoval jako poslední. Do té doby jsme viděli v této kategorii 2 “topy“ a bylo nám jasné, že pokud chce zvítězit, musí cestu dolézt celou a v nejlepším čase. A tak se i stalo. Šimon předvedl, že s lehkou cestou se opravdu párat nebude a v nejkratším čase 1 min 15s si doslova doběhl pro “top“. Nejvíc mě ovšem potěšil, když si po závodě dal ještě tréninkově zelenou cestu (finále pro kategorii A dívky a juniorky) a předvedl nádherný top i zde.

Lenka se v zelené cestě dostala až do bouldru ve výlezu a snad jako vůbec první si troufla udělat těžký zved přes levou patu mnohem přirozeněji levou rukou, lehce do kříže nahoru, zatímco ostatní lezci použili většinou stejný program, jaký předvedl Martin Stráník při předlézání, a to pravou rukou nahoru. Boulder tedy zvládla a v rychlosti zkusila našlápnout přidaný stup hodně vpravo, ale ten se opravdu nehodil. Z posledních sil se tedy pokusila o tah doleva, ale na to už nebyla síla. Do “topu“ jí chyběly pouze dva kroky a bylo z toho tedy zasloužené vítězství.

Eda svou kategorii zahajoval. Trochu váhavě se dostal asi do poloviny, kde bylo nutno přebrat si velký zelený jehlan a silově našlapat proti němu na tření do boční pravé stěny. Některým se tu podařilo i opřít kolenem. Eda první podklouznutí ještě udržel, ale potom mu nohy definitivně ujely v pohybu pravou rukou vzhůru. Celkově to znamenalo pro Edu 8. místo. Honza přidal oproti Edovi ještě 3 chyty, zvládl cvaknout následující expresku, ovšem další špatnou bulku na struktuře už neudržel. Celkově Honza skončil na 7. místě. Nejstarší z kluků Kuba, se na strukturu dostal, pokusil se o cvaknutí další expresky, ale už to nešlo ufixovat. Z posledních sil se tedy rozhodl pro risk a natáhl to levou rukou do vzdálenějšího stisku. Odsud už se nešlo dál pohnout, ale takticky ze situace vytěžil maximum a dolezl si tak pro 2. místo v kategorii Junioři.

Velký dík patří Jirkovi Vlčkovi a jeho stolařství, který nás na závody zavezl a celou cestu dokonce zasponzoroval. Když jsme si později přehrávali natočená videa našich závodníků, tak musím říct, že i jeho fandění nám dost pomohlo!

Tom Sycha

Shrnutí:

kategorie B: Katka Macharáčková - 4. místo, Šimon Potůček – 1. místo, Štěpán Potůček – 5. místo

kategorie A: Lenka Slezáková – 1. místo, Eda Balloš – 8. místo, Jan Macharáček – 7. místo

kategorie J: Kuba Dvouletý 2. místo

Kompletní výsledky na: dívky a  chlapce  

 

 

Projekt podporuje