Český pohár mládeže U14 - Lanškroun

V sobotu 5. 11. 2016 se do Lanškrouna sjeli mladší závodníci do 14 let, aby se zúčastnili předposledního závodu seriálu Českého poháru mládeže U14. Závod se již tradičně jmenuje „O Lanškrounskou korunu“. Je pořádán místním oddílem ve velmi přátelské atmosféře, ze které je patrné, že oddíl funguje díky spolupráci starších i mladších.

 

Barvy Vertikonu hájily slečny Ema a Nikča Králíková v kategoriích U10 a U14, za mladé pány nastoupili Ondra Slezák a Tomáš Kocián v kategorii U14. Na všechny závodníky čekaly tři kvalifikační cesty a cesta finálová, které postavili Jenda Šolc, David Urbášek a Mikuláš Keller.

Emičce se podařilo topovat jednu z kvalifikačních cest a ve druhých dvou se vždy dostala velmi blízko k topovému chytu. Zaslouženě se tak probojovala do finále. Tam projevila úžasnou bojovnost, kdy silový krok na převislé hraně byla schopná zkoušet stále znovu po dobu několika minut. Bylo zřejmé, že pár centimetrů výšky by jí hodně pomohlo, ale toho se určitě dočká. Bojovný výkon byl odměněn potleskem.

Nikča se v posledním roce výrazně zlepšila jak po posilové, tak i technické stránce. Sílu projevila v zelené kvalifikační cestě vedoucí levým stropem, kde vypadla až ve stropě. Žlutá cesta v pravém sektoru stěny byla postavená podél hrany, která vyžadovala techniku v dolní části a sílu spolu s „patičkovací“ technikou v části horní. I v této cestě se Nikča dostala vysoko a zaslouženě postoupila do finále.

V kategorii U14 chlapců tentokrát chyběli někteří zdatní lezci, a proto šance na slušné umístění byla vysoká. Toho bez váhání využil Tomáš, kterému se podařilo dostat do finálové osmičky na 7. místě, a bylo to jeho druhé finále v letošním roce. Rovněž na jeho výkonnosti je znát systematický trénink. Co se Ondry týče, bez účasti Jáchyma Cinka a Marka Jeligy byl hlavním favoritem závodu, což potvrdil také v kvalifikačních cestách a do finále postoupil suverénně z prvního místa.

Finálová cesta byla společná pro všechny kategorie U12 a U14. Cesta byla obtížná a stavěči mohli trochu povolit alespoň v úvodních partiích. Začáteční bouldrová část po oblých a hadovitých strukturách představovala oříšek a konečnou pro naprostou většinu závodníků obou kategorií a jen pár se jich dostalo přes boulder do „chytovatější“ převislé části vedoucí po černých chytech. Ty byly pozitivní, ale malé a lezení vyžadovalo značnou sílu. Nikča poměrně snadno přešla boulder, dostala se do převisu a přebojovala zhruba třetinu cesty, než ji opustily síly. Za svůj výkon skončila těsně pod bednou na 4. místě. Tomáš zvládl část s boulderem, následující převis s menšími chyty ale již byl nad jeho současné možnosti. Díky svému výkonu se posunul na konečné 6. místo, což je jeho nejlepší umístění v letošních závodech. Ondra si užíval svůj poslední závod v sezóně, s klidem se dostal do stropu, ale poté špatně „přečetl“ pár posledních chytů a šel dolů. Přesto svoje kamarády přelezl o půl stěny a zaslouženě si stoupl na nejvyšší stupínek na bedně.

Konečné výsledky jsou ke stažení zde: Dívky U14, Chlapci U14

Jirka Slezák

 

 

Projekt podporuje