Mistrovství světa mládeže Innsbruck 2017

Ve dnech 30. 8. – 10. 9. 2017 proběhla v novém lezeckém centru v rakouském Innsbrucku letošní nejvýznamnější akce -  mistrovství světa mládeže v soutěžním lezení. 

Na programu byly všechny disciplíny (bouldering, rychlost, obtížnost) a poprvé v historii se kromě jednotlivých disciplín závodilo i v olympijské kombinaci.

Barvy Vertikon teamu reprezentovali Niki Králíková a Ondra Slezák, oba v kategorii B,  Šimon Potůček v kategorii A. Všichni závodili pouze na obtížnost. K tomu byl vyhrazen úžasný venkovní sektor, který umožňoval závod i za mírného deště. Vešlo se na něj 8 kvalifikačních cest, které se daly lézt současně.

Naši výpravu doplnil i Štěpán Potůček, který se zotavoval po operaci břicha. Protože vnitřní stěna byla po celou dobu závodů otevřena i pro širokou veřejnost, využil svůj pobyt nejen k mocnému povzbuzování závodníků, ale i k postupnému náběhu do tréninku. Stejně tak využívali čas i ostatní závodníci české repre, kteří nepostoupili z kvalifikací nebo měli delší pauzu před dalším kláním.

Vzhledem k účasti více než 1 100 závodníků z 50 zemí byly kvalifikace v boulderingu a lezení na obtížnost poprvé v historii juniorských šampionátů řešeny systémem kvalifikačních skupin, v nichž se soutěžilo na odlišných boulderech a cestách.  To znamená, že např. v Šimonově kategorii A byl celkový počet 121 účastníků rozdělen do dvou skupin 60+61 chlapců. Každá skupina sváděla boj na 2 kvalifikačních cestách určených pouze pro tuto skupinu. Bylo vyhodnoceno pořadí v každé z těchto skupin a následně byly výsledky obou skupin tzv. “zasunuty do sebe“. Do semifinále postupovalo 26 závodníků (13+13 z každé skupiny), z nich pak do finále 8 nejlepších. Postupový klíč do semifinále byl tedy jasný – skončit do 13. místa ve své skupině. Kvalifikační cesty se lezly stylem flash, od semifinále už on sight.  Z časových důvodů bylo předlezení cest řešeno videi, která byla umístěna v rozlezové zóně. Na 4 monitorech byly natočeny sestříhané přelezy kvalifikačních cest, které se zde opakovaly ve smyčce. Závodníci tak měli možnost si cesty dokonale nakoukat už 2 hodiny před začátkem závodu. Startovní listiny jsme měli k dispozici už den dopředu a tak se naši mladí mohli už dopředu naladit na tu správnou chvíli.

Pojďme k výkonům našich sporťáků:

Niki se příliš nepovedla první kvalifikace - černá cesta úplně při pravém okraji profilu. Zdlouhavé hledání řešení, tam kde je potřeba se přes těžké místo rychle přenést je stále Nikčinou velkou slabinou. Zvláště pokud je možnost vidět řadu závodnic před sebou a vycítit tak naléhavost klíčových míst. Druhá modrá cesta vedla středem profilu, tentokrát v mnohem větším převise. Zde mě ovšem Niki mile překvapila, dokázala podržet několik silových dynamických tahů a předvedla slušný výkon. V celkovém hodnocení to stačilo na 50. místo z 85 závodnic.

Šimon ve své první žluté kvalifikaci lezl pěkně vyrovnaně bez chyb až do chvíle, kdy v tahu doprava z odhmatu levé ruky do horšího stisku na pravačku náhle došlo. Druhá cesta fialové barvy byla z větší části ve velmi mírném převise a naznačovala pohybově statičtější lezení na nejistých  chytech i stupech. První čtyři expresky zvládl bez problémů, pak pro mě nečekaná hrubka, kdy vynechal hned tři stupy a odvážně se snažil naskočit levou nohou vysoký stup na černé struktuře. To ale neprošlo a šance na postup byly pryč. Celkově 62.místo ze 121 závodníků.

Ondra potvrdil svou formu, kterou už zužitkoval na evropských pohárech (4. Místo Imst, 8. místo Uster) a v celosvětové konkurenci si dolezl pro skvělé 9. místo z 88 startujících. Byl tak jediným českým závodníkem, který postoupil až do finále.

Ondra výborně zalezl v první kvalifikační cestě, v níž obsadil dělené 6. – 10. místo ve skupině, druhá kvalifikace už se mu povedla méně, kdy se mu stal osudným delší tah do strany a následné porovnávání se na kluzkém stupu. Zde skončil na 14. pozici, ale v součtu obou cest i kvalifikačních skupin to stačilo na bezproblémový postup do semifinále z dělené 17. příčky.

Semifinále zvládl Ondra skvěle a zajistil si tak postup do finále ze 7. místa. Do finále, které je standardně osmičlenné, tentokrát v důsledku shody v semifinále postoupilo 13 lezců, mezi nimiž Ondra potvrdil 9. místem svou kvalitu. Velká gratulace!

Kompletní výsledky na: http://www.ifsc-climbing.org/index.php/component/ifsc/?view=event&WetId=...

Dalším velkým podnikem bude Mistrovství Evropy (rychlost a obtížnost) v ruském Permu 28.9.-10.10. 2017. Zde by nás v obtížnosti měli zastupovat bratři Potůčkovi. Štěpánův návrat do tréninku vypadá velmi slibně. Trochu nám chlapec pohubnul, což má za následek jediné – vůbec mu dle jeho slov nenatéká. Šimonovi bych přál, aby konečně zalezl bez chyb to, nač má. Cesty za 8a, které dával v tréninku na stěně v Innsbrucku na on sight nebo do pár pokusů jsou pro mě potvrzením jeho formy. Chce to jen obdobný výkon předvést i v závodě.

Je to neuvěřitelné, jak čas letí. Ještě na jaře jsme měli co dělat, abychom se probojovali do české reprezentace v nominačních závodech, pak první zkušenosti na evropských pohárech a teď hodnotíme mistrovství světa. Díky všem za poctivou přípravu!

Tom Sycha

 

Projekt podporuje